Ogrodzenia leśne i autostradowe

Ogrodzenia z siatki leśnej należą do najtańszych ogrodzeń na rynku. Proste w montażu, umożliwiają szybkie i sprawne ogrodzenie terenu. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona upraw leśnych i rolnych przed dziką zwierzyną. Płoty z siatek leśnych  stawiane są także wokół sadów, wybiegów dla zwierząt, pastwisk oraz działek letniskowych i rekreacyjnych. Typ i rodzaj siatki należy dobrać uwzględniając gatunki zwierząt, które w danej okolicy czynią największe szkody. Warto też rozpoznać inne zagrożenia, np. akty wandalizmu czy bezpańskie psy. Ogólnie im bardziej zagęszczona, wyższa i solidna siatka, tym pewniejsze zabezpieczenie przed zwierzyną, złodziejami i innymi nieproszonymi gośćmi.

Siatki autostradowe

Szczególnym rodzajem siatek leśnych są siatki autostradowe. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie autostrad, dróg szybkiego ruchu i trakcji kolejowych przed dziką zwierzyną. Wtargnięcie jelenia czy dzika mogłoby być tragiczne w skutkach zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Aby zapobiec takim sytuacjom wzdłuż jedni montuje się mocne siatki autostradowe. W dolnej części mają one z reguły zagęszczone oczka lub dodatkową siatkę z małymi oczkami. Ten zabieg uniemożliwia przejście drobnym zwierzętom. Jesteśmy znanym producentem siatki autostradowej.  Nasze wyroby zabezpieczają wiele dróg w kraju i za granicą. Wytwarzamy siatki z grubych drutów odpornych na uderzenia i powlekamy grubą warstwą cynku. Dzięki temu zachowują wieloletnią trwałość w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna
  • siatka leśna

prosto od producenta

Sposoby montażu siatki leśnej

Podstawą i szkieletem ogrodzenia leśnego są słupki wspierające.  Do wyboru mamy klasyczne słupki z drewna lub słupki metalowe. Do słupków drewnianych siatka mocowana jest za pomocą skobli, czyli gwoździ wygiętych w literę „U”. Słupki stalowe mają z kolei wbudowane specjalne uchwyty montażowe. Dzięki temu mocowanie przebiega wygodnie i szybko.

Jeżeli siatka ma być doraźnym, przejściowym zabezpieczeniem terenu najlepszym wyborem będą słupki drewniane. Stosuje się je, najczęściej z siatką leśną typu L, do budowy tymczasowych płotów. Jeśli natomiast myślimy o ogrodzeniu na dłuższy okres, warto zainwestować w solidne słupki metalowe. Ten rodzaj słupków łączony jest z reguły z mocnymi siatkami typu M.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są słupki z drewna sosnowego. Są tanie i ogólnodostępne. Niestety drewno jest wrażliwe na wilgoć, silne wiatry i nadmierne nasłonecznienie. Stosunkowo łatwo jednak przedłużyć jego żywotność. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Dzięki temu nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu, przegniciu lub spróchnieniu. Można też rozważyć kupno słupków dębowych czy akacjowych. Te gatunki mają wyższą cenę, ale są twarde i odporne na trudne warunki atmosferyczne.

W przypadku mocowania siatki leśnej na słupkach drewnianych niezbędne będą skoble. Są to gwoździe powyginane na kształt litery „U”. Za ich pomocą szybko i skutecznie przytwierdza się poszczególne części siatki do słupków.

Drugi wariant to słupki stalowe do siatek leśnych. Droższe niż drewniane, ale zdecydowanie bardziej trwałe. Wykonane ze stali nierdzewnej gwarantują stabilność i wytrzymałość. Są odporne na korozję, a także na szkodliwe działanie wody i zmiennych temperatur. Posiadają specjalne uchwyty (haczyki) usprawniające montaż. Idealne do budowy ogrodzeń leśnych, które mają służyć przez wiele lat.

Podczas montażu siatki leśnej na słupkach metalowych konieczne są także dobrej jakości druty montażowe. Służą one do łączenia siatki z pozostałymi elementami ogrodzenia.

Jak grodzić siatką leśną?

Budowa ogrodzenia z siatek leśnych jest prosta, warto jednak przemyśleć poszczególne etapy pracy. Ważną kwestią jest odpowiedni rozstaw słupków. Wiele osób zastanawia się, co ile metrów słupek i jak prawidłowo naciągnąć siatkę leśną? Generalnie ten rodzaj siatek jest lekki, w związku z czym słupki rozstawia się od 2 do 5 metrów. Optymalna i zalecana przez nas odległość między słupkami wynosi 3 metry. Dla ułatwienia zamieszczamy wskazówki jak zamontować siatkę leśną w prawidłowy sposób.

  1. Przygotowanie terenu.

    Obszar, na którym będzie stawiana siatka leśna należy wyrównać i uporządkować. Do usunięcia są zanieczyszczenia i przeszkody typu: kamienie, krzaki, konary, drzewa, itp. Sam montaż siatki leśnej nie wymaga wiedzy technicznej ani specjalistycznych narzędzi. Przydadzą się rękawice ochronne, kleszcze, obcinaki i łopaty.
  2. Wytyczenie linii ogrodzenia.

    W dowolnym skrajnym narożniku ustawiamy drewniany palik. W pozostałych narożnikach wbijamy kolejne paliki. Następnie rozciągamy sznurek i przywiązujemy go do palików. Kolejna czynność to wyznaczenie otworów na słupki. Wiele osób zastanawia się jak gęsto postawić słupki do siatki leśnej. Optymalna odległość zależy od ukształtowania terenu, ale najczęściej wynosi 3 metry. Zaczynając od dowolnego palika narożnego wbijamy więc kolejne paliki co 3 metry. W ten sposób wyznaczamy rozstaw słupków.
  3. Mocowanie siatki na słupkach nośnych.

    Budowę ogrodzenia zaczynamy od postawienia słupków narożnych. Muszą być one wzmocnione tzw. zastrzałami czyli skośnymi słupkami. Wstawia się je na 2/3 wysokości słupka narożnego. Zastrzały stabilizują i wzmacniają całą konstrukcję. Odwijamy fragment z rolki siatki i mocujemy go za pomocą skobli lub haczyków i drutów w zależności od rodzaju słupka.
  4. Montaż siatki na słupkach pośrednich.

    Na wytyczonej linii ogrodzenia wkopujemy słupki pośrednie. Następnie rozciągamy resztę siatki na całej długości i opieramy pionowo na słupkach pośrednich. Kolejna praca to mocowanie siatki leśnej do słupków. Należy pamiętać o tym, że druty muszą mieć możliwość przesuwania się w poziomie. Siatki nie wolno dopinać na sztywno. W przeciwnym wypadku może dojść do zerwania siatki na słupku. Poszczególne rolki łączy się ze sobą za pomocą drutów poziomych.
  5. Bezpieczeństwo i dokładność.

    W trakcie prac trzeba zachować ostrożność. Szczególną uwagę należy zwrócić na końcówki drutów poziomych. Wystające kawałki powinny zostać zagięte bezpośrednio po zakończeniu montażu. Musimy także pamiętać, aby wszystkie czynności wykonać starannie i dokładnie. Poprawnie założona siatka wygląda estetycznie i wypełnia swoje zadania przez długi czas.

SKOBLE I INNE AKCESORIA DO SIATEK LEŚNYCH

Do podstawowych elementów ogrodzenia z siatki leśnej należy sama siatka oraz drewniane lub stalowe słupki. Montaż konstrukcji nie byłby jednak możliwy bez akcesoriów uzupełniających.

Myśląc o budowie płotu z siatki leśnej nie można zapomnieć o zastrzałach. Głównym zdaniem zastrzałów jest stabilizacja słupków narożnych. Ułożone ukośnie usztywniają pionowo postawione słupki. Ponadto zaopatrzyć się można także w akcesoria pomocnicze. Nie są one nieodzowne, aczkolwiek pomagają w uzyskaniu optymalnego napięcia siatki. Należą do nich:

  • napinacze do siatki,
  • dodatkowe naciągi,
  • druty naciągowe,
  • profile wspomagające,
  • opaski metalowe.

Podsumowując, montaż siatki leśnej nie wymaga użycia maszyn czy specjalistycznych narzędzi. W trakcie prac stosuje się kilka elementów i akcesoriów. Niektóre z nich są niezbędne, inne zaś ułatwiają i przyśpieszają budowę ogrodzenia.

zamów online

©2024 SIATPOL Sp. z o.o

Projekt i wykonanie: logo Net Partners